Porównanie napojów (mlek) roślinnych 0
Porównanie napojów (mlek) roślinnych

Porównanie napojów (mlek) roślinnych”

W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania napojami roślinnymi, potocznie zwanymi „mlekami”, jako zamiennikami tradycyjnego mleka. Rosnący trend spożycia tych napojów wynika m.in. ze względów światopoglądowych (osoby na diecie wegańskiej) oraz zdrowotnych (alergie, nietolerancje pokarmowe). Bez względu na powód konsumpcji napojów roślinnych warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym z nich.

 

Napój sojowy

 

Niewątpliwie najbardziej znany zamiennik mleka krowiego. Charakteryzuje się neutralnym smakiem (w wersji naturalnej), wobec czego może być stosowany praktycznie do każdej potrawy. Szklanka tego napoju (bez dodatku cukru) dostarcza ok. 80 kcal, 2 g węglowodanów, 8 g białka (najwięcej spośród wszystkich napojów roślinnych) i 4 g tłuszczów. Oprócz tego zawiera niewielkie ilości m.in. potasu, wapnia, magnezu, witaminy A, B3 oraz kwasu foliowego. Soja i produkty z niej otrzymywane stanowią najbogatsze źródło fitoestrogenów w diecie człowieka, czyli związków działających korzystnie w przebiegu menopauzy, prewencji chorób nowotworowych oraz sercowo-naczyniowych. Przeciwskazaniem do spożycia napoju sojowego stanowi alergia na białko soi. Również osoby z niedoczynnością tarczycy powinny uważać na jego konsumpcję, a na pewno zachować odstęp czasowy min. 4 h między przyjęciem leku (lewotyroksyny) a spożyciem soi.

 

[product id="20928, 21107, 22939, 21114"]

Napój migdałowy

 

Napój ten ma przyjemny, lekko orzechowy smak. Idealnie pasuje do dań na słodko, np. koktajli, owsianek, czy naleśników. W szklance niesłodzonego napoju mamy ok. 40 kcal, 1 g białka, 2 g węglowodanów i 3 g tłuszczów. Spożycie napoju migdałowego jest przeciwwskazane dla osób z alergią na orzechy.

 

[product id="18400, 19913, 19922, 19923, 20920"]

Napój kokosowy

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że napój kokosowy to nie to samo co mleczko kokosowe. To drugie charakteryzuje się wysoką wartością kaloryczną i dużą zawartością tłuszczu. Napój kokosowy świetnie pasuje zarówno do deserów, jak i dań kuchni azjatyckiej. Szklanka napoju dostarcza ok. 50 kcal, 0,25 g białka, ok. 5-6 g węglowodanów i ok. 1 g tłuszczów. Jest bezpieczny dla alergików. Natomiast dużym minusem jest znikoma zawartość białka.

 

[product id="17448, 18395, 19511, 17533, 18391"]

Napój owsiany

 

Przypuszczalnie najbliższe mleku krowiemu pod względem smaku i konsystencji. Idealnie nadaje się do kawy. Szklanka napoju zawiera ok. 120 kcal, 3 g białka, 5 g tłuszczów i 16 gramów węglowodanów, w tym aż 2 g beta-glukanów – związków o korzystnym działaniu na układ sercowo-naczyniowy. Nie powinno alergizować, ale może być zanieczyszczone glutenem, gdyż owies jest zazwyczaj magazynowany i przetwarzany w zakładach, w których produkuje się również produkty z innych zbóż (w tym także tych zawierających gluten). Wobec czego alergicy lub osoby z celiakią powinny wybierać napoje, na których wyraźnie jest zaznaczone, że nie zawierają glutenu. 

 

[product id="18931, 20923, 21111, 21117, 21125, 23617, 23835"]

Napój orkiszowy

 

Napój ten jest bardzo przyjemny w smaku i można go wykorzystać w kuchni na wiele sposobów, np. jako dodatek do owsianki, koktajli, kawy, a nawet do ciast i deserów. W szklance napoju znajdziemy ok. 113 kcal, ok. 22 g węglowodanów, 2,5 g tłuszczów oraz mniej niż 1 g białka. Niestety, jak sama nazwa wskazuje, zawiera orkisz (odmianę pszenicy), wobec czego nie powinien być spożywany przez osoby z celiakią i alergią na pszenicę.

 

[product id="20921, 21126, 21129"]

Napój ryżowy

 

Posiada słodki smak i przyjemny zapach. Można użyć go jako zimny napój lub składnik do gotowania i pieczenia, dodatek do musli lub koktajli. Spośród wszystkich napojów roślinnych, obok napoju orkiszowego, zawiera najwięcej węglowodanów (ok. 22 g na szklankę), do tego 2 g tłuszczów i mniej niż 1 g białka, co daje ok. 120 kcal. Nie posiada właściwości alergizujących. Jednakże ze względu na zawartość nieorganicznego arsenu jego spożycie w większych ilościach może być toksyczne w okresie niemowlęcym i w okresie dzieciństwa.

 

[product id="20921, 21126, 21129, 17379, 20925, 21110, 24047, 21115"]

 

Napój z nasion konopi

 

Napój ten, ze względu na specyficzną nazwę, jest chyba najbardziej kontrowersyjnym napojem roślinnym. Niemniej jednak można być spokojnym – nie zawiera substancji psychoaktywnych (tetrahydrokannabinoidów). Zdaniem wielu napój konopny przypomina w smaku nasiona słonecznika i orzeszki piniowe – ma wyraźny orzechowy posmak, chociaż jest również dość świeży, kojarząc się z aromatem ogórka. Nadaje się do samodzielnego picia, jak również do kawy, herbaty, gotowania czy pieczenia. Wartości odżywcze szklanki napoju konopnego wyglądają następująco: ok. 100 kcal, ok. 3 g węglowodanów, 5 g białka i 7 g tłuszczów, ponadto ok. 3 mg żelaza i 20 mg wapnia bez fortyfikacji. Nie powinien uczulać, ale duży minus może stanowić niska dostępność.

 

 

Podsumowanie

 

Jak widać asortyment napojów roślinnych jest różnorodny, więc każdy może znaleźć swojego ulubieńca. Duży atut tych napojów stanowi fakt, iż są one wolne od produktów odzwierzęcych, glutenu (oprócz napoju orkiszowego) oraz laktozy, więc mogą być stosowane przez osoby na diecie wegańskiej oraz osoby z różnymi alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Podczas zakupu najlepiej wybierać napój roślinny fortyfikowany (wzbogacany) w wapń i witaminy oraz bez dodatku cukru – wówczas będzie on najbardziej wartościowy. W szklance napoju fortyfikowanego możemy znaleźć aż 300 mg wapnia, 4,5 mg witaminy E, 0,5 mg witaminy B2 ok. 1 μg witaminy B12 i ok. 1,9 μg witaminy D. W przypadku stosowania napojów roślinnych z dodatkiem wapnia niezbędne jest wstrząsanie kartonu przed każdym użyciem. W przeciwnym przypadku wapń osadza się na dnie opakowania.

 

 

Michalina Mróz

Dietetyk z pasji i wykształcenia. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Bazuje na wiedzy opartej na dowodach naukowych. Próżno szukać u niej postów sokowych, głodówek, czy zbędnych suplementów. Zwolenniczka stopniowych i trwałych zmian nawyków żywieniowych, a nie krótkotrwałych diet „od do”. W mediach społecznościowych pokazuje, że można jeść smacznie i zdrowo bez wyrzeczeń i nadmiernych restrykcji. Zarówno w diecie swojej, jak i podopiecznych stawia na szybkość i prostotę wykonania. Plan żywieniowy dopasowuje indywidualnie do potrzeb, stanu zdrowia i preferencji smakowych. Wegetarianka, miłośniczka tofu i owsianek na wszelkie sposoby. Specjalizuje się w dietach roślinnych i zaburzeniach metabolicznych. Współpracuje zarówno z osobami będącymi na diecie roślinnej - wegańskiej i wegetariańskiej, jak i diecie tradycyjnej.

Facebook: https://www.facebook.com/dietetykzpasji

Instagram: @dietetykzpasji

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Infolinia:

+48 661 52 51 72 PN - PT 9.00 - 15.30 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium